29 kwietnia 2023 roku w Brdowie z okazji 160 rocznicy bitwy pod Brdowem z 29 kwietnia 1863 roku odbyła się rekonstrukcja historyczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej. W rekonstrukcji bitwy powstańczej udział wzięły grupy historyczne:
- Gloria Victis
- Złoty Krzyż
- Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty
- GRH ’39-’45
- Stajnia Pogranicze
- GRH Chorągiew Zaciężna Ziemi Radziejowskiej
Bitwa w 1863 roku została stoczona w ramach Powstania Styczniowego. Polskie oddziały powstańcze pod dowództwem Leona Younga de Blankenheima stoczyły walkę z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Lüdersa. Bitwa rozpoczęła się od ataku powstańców na rosyjską pozycję w Nowinach Brdowskich. Polacy próbowali wykorzystać element zaskoczenia i przewagę liczebną, ale Rosjanie byli lepiej przygotowani i rozbili polski atak. Powstańcy zostali zmuszeni do odwrotu i ucieczki w kierunku Włocławka. W bitwie poległo około 50 powstańców, a ponad 60 zostało rannych. Rosyjskie straty to 20 zabitych i rannych. Bitwa pod Brdowem była porażką dla powstańców. Okazało się, że polskie oddziały nie były w stanie pokonać dobrze przygotowanej i wyszkolonej armii rosyjskiej.
Oto niektóre z najważniejszych aspektów bitwy pod Brdowem:
- Bitwa była porażką dla powstańców.
- Bitwa pokazała, że polskie oddziały nie były w stanie pokonać dobrze przygotowanej i wyszkolonej armii rosyjskiej.
- Bitwa była dowodem na determinację powstańców, którzy pomimo porażki nie rezygnowali z walki o niepodległość.
- Bitwa była symbolem polskiego patriotyzmu i poświęcenia.
Wydarzenie zostało sfinansowane w całości przez sponsorów prywatnych – członków TPZB. Dodatkowo w pomoc zaangażowali się członkowie TPZB, mieszkańcy Brdowa i nie tylko.
Fotorelacja poniżej jest autorstwa Pana Eugeniusza Gembki (link do galerii Autora).































































