Ojcowie Generałowie Zakonu Paulinów
Na zdjęciu pokazano między innymi ojców generałów zakonu paulinów w pierwszych latach pobytu w Brdowie. Ojciec Alojzy Wrzalik był 91 w historii zakonu paulinów generałem a swój urząd piastował od 23 maja 1952 roku do 25 kwietnia 1957 roku. Jego następcą był ojciec Ludwik Nowak, pełniący rolę generała między 29 lipca 1957 roku a 13 lipca 1963 roku.


Prymas Polski
Urzędującym wówczas Prymasem Polski był Stefan Wyszyński – Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński i Warszawski, Kardynał Prezbiter (źródło). Stefan Kardynał Wyszyński swoje święcenia biskupie miał na Jasnej Górze w 1946 roku.


Biskupi diecezji włocławskiej
Antoni Pawłowski i Franciszek Korszyński to dwie postacie z historii diecezji włocławskiej, których losy były powiązane z trudnym okresem Polski pod rządami komunistycznymi w latach 50 XX wieku. (źródło)
22 kwietnia 1950 roku, papież Pius XII mianował Antoniego Pawłowskiego biskupem koadiutorem diecezji włocławskiej. Nominacja ta nie została jednak ogłoszona z powodu sprzeciwu władz państwowych. Po śmierci biskupa diecezjalnego Karola Radońskiego, włocławska kapituła katedralna w dniu 20 marca 1951 roku wybrała na kapitulnego biskupa pomocniczego Franciszka Korszyńskiego. Wybór ten został później unieważniony a 23 marca 1951 roku Antoni Pawłowski kanonicznie objął diecezję włocławską za pośrednictwem biskupa Korszyńskiego.
Jednakże ze względu na trudności stwarzane przez władze komunistyczne, które nadal nie uznawały Pawłowskiego za biskupa włocławskiego, jego święcenia biskupie, planowane na 5 maja 1951 roku, oraz ingres, zaplanowany na 13 maja 1951 roku, zostały odłożone. W międzyczasie, biskup Korszyński kierował diecezją posiadając specjalne uprawnienia nadane przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Antoni Pawłowski rozważał nawet złożenie rezygnacji z objęcia diecezji i przyjęcia propozycji władz państwowych, dotyczącej objęcia innej diecezji. Ostatecznie, sakrę biskupią przyjął potajemnie 27 grudnia 1952 roku w Siedlcach w prywatnej kaplicy miejscowego biskupa diecezjalnego Ignacego Świrskiego. Asystowali mu Marian Jankowski – biskup pomocniczy siedlecki i Aleksander Mościcki – biskup pomocniczy łomżyński. Ingres do katedry włocławskiej odbył 25 października 1953 roku.


Urząd Papieski
Po lewej stronie kartki u góry najpewniej umieszczone zostało zdjęcie Piusa XII (łac. Pius PP. XII; właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli), który był urzędującym papieżem od 2 marca 1939 do 9 października 1958. Jego następcą był Jan XXIII (łac. Ioannes PP. XXIII, wł. Giovanni XXIII; właśc. Angelo Giuseppe Roncalli) urzędujący od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, którego zdjęcie najpewniej znajduje się po prawej stronie jednakże trudno jest rozpoznać podpis pod zdjęciem.


Ojcowie pełniący posługę w Brdowie w latach 1952-1963
Na dole kartki na linii od zdjęcia Sanktuarium na Jasnej Górze do Sanktuarium w Brdowie możemy znaleźć zdjęcia czterech zakonników, pełniących funkcję przeora w brdowskim Sanktuarium w poszczególnych latach:
- 1952-1957 – o. Korneliusz Jemioł
- 1957-1960 – o. Remigiusz Toborowicz
- 1960-1961 – o. Cyprian Kubik
- 1961-1963 – o. Wincenty Cykowski


Ojciec Korneliusz Stanisław Jemioł (ur. 1 maja 1914, zm. 8 lutego 1996) to wybitny duchowny i przeor pauliński. Niezwykle znacząca postać zarówno w parafii w Brdowie, jak i na Jasnej Górze. W latach 1952–1957, ojciec Korneliusz Jemioł pełnił funkcję pierwszego proboszcza i zarazem przeora w Brdowie. Jego praca w Brdowie była niezwykle owocna i obejmowała wiele obszarów. Dokonał kilku znaczących restauracji zniszczonych obiektów sakralnych, przywracając blask kościołowi i klasztorowi. Jednak jego wpływ na życie społeczne i duchowe parafii sięgał znacznie dalej.
Ojciec Korneliusz zorganizował liczne akcje duszpasterskie i społeczne, m.in. założył kółko rolnicze, co miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy lokalnej społeczności. Dodatkowo, zorganizował punkt apteczny, co było niezwykle istotne w czasach ograniczonych dostępów do opieki zdrowotnej. Jego inicjatywa doprowadziła do budowy cegielni, która dostarczała materiały budowlane dla miejscowej ludności, przyczyniając się do poprawy warunków mieszkaniowych. Ponadto, odnowił grób powstańców styczniowych, kultywując lokalne tradycje historyczne.
W obszarze kultury i duchowości, ojciec Korneliusz zorganizował zespół chóru mieszanego oraz orkiestrę dętą, co przyczyniło się do podniesienia poziomu życia kulturalnego w parafii. Dodatkowo, zaangażował się w kształtowanie młodego pokolenia, organizując kółko ministrantów i bieli.
Jedną z jego najważniejszych inicjatyw było wprowadzenie corocznych pielgrzymek autokarowych do Częstochowy, co umożliwiało parafianom pielgrzymowanie do ważnego miejsca kultu.
Ze względu na swoje wyjątkowe osiągnięcia, ojciec Korneliusz zyskał ogromne uznanie i szacunek zarówno wśród parafian, jak i w zakonie paulińskim. W sierpniu 1957 roku został wybrany przeorem na Jasnej Górze. Podczas swojej jasnogórskiej posługi po napadzie służb bezpieczeństwa na Klasztor był prześladowany oraz oskarżany o antypaństwową działalność. (źródła: wiki, księża niezłomni)
Ojciec Remigiusz Toborowicz był drugim przeorem w Brdowie w latach 1957-1960. W latach 60 swoją posługę w roli przeora kontynuował na Skałce w Krakowie. Dodatkowo w latach 60. i 70. był kustoszem w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie, na przełomie lat 70. i 80. pełnił rolę drugiego zastępcy przeora na Jasnej Górze. Kapłan, który często gościł w Jerzmanowickiej parafii, w której mieszkała jego siostra. Na poniższym zdjęciu widzimy o. Remigiusza po lewej stronie w drugim rzędzie od dołu w Jerzmanowicach.


Ojciec Cyprian Kubik w roli przeora brdowskiego Sanktuarium urzędował stosunkowo niedługo bo w latach 1960-1961. Ojciec Cyprian Kubik 30 lat później wraz z ojcem Tadeuszem Bednarskim podjęli głoszenie Ewangelii na ziemiach ukraińskich. Praca duszpasterska paulinów na Ukrainie trwa do dziś. (źródło)
Ojciec Wincenty Jan Piotr Cykowski (ur. 25 kwietnia 1921 r., zm. 08 grudnia 2010 r.) urodził się w Złotym Potoku w powiecie Częstochowskim. W czerwcu 1935 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, został przyjęty do prywatnego gimnazjum męskiego im. Augustyna Kordeckiego ojców paulinów tzw. Juwenatu w Krakowie na Skałce. Naukę w Juwenacie ukończył w czerwcu 1939 roku zdając małą maturę. We wrześniu 1952 roku został przeniesiony do klasztoru w Brdowie, gdzie podjął i wypełniał obowiązki wikariusza parafii gdy o. Korneliusz Jemioł był Przeorem. Obowiązki te pełnił do sierpnia 1957 roku, a następnie został przeniesiony na Jasną Górę i mianowany ekonomem konwentu, a następnie podprzeorem klasztoru. (źródło) Czas spędzony w Brdowie z o. Korneliuszem wspominał następująco:
W Brdowie przeorem był wówczas o. Korneliusz Jemioł, z którym przez 5 lat pędziliśmy „kawalerkę” i jakoś się układało. Ludzie byli bardzo otwarci, chętni do wszystkiego. Pomagali przy różnych pracach w kościele, w gospodarstwie, w polu… tak, że miło upłynęły nam wszystkim te wspólne lata.
Wincenty Cykowski OSPPE (źródło)
W 1961 roku ojciec Wincenty wrócił do Brdowa w roli nowego Przeora, którą pełnił do 1963 roku po czym znów wrócił na Jasną Górę.
50 lat paulinów w Brdowie
Jako dodatek zamieszczamy obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Zwycięskiej, który został wydany w 2002 roku. Na rewersie można znaleźć informację o 50-leciu powrotu paulinów do Brdowa.


70 lat paulinów w Brdowie
W dniu 3 lipca 2022 roku odpust w brdowskim Sanktuarium połączony został z obchodami 70 rocznicy powrotu paulinów do Brdowa. Sumie odpustowej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski OSPPE, generał zakonu paulinów a poniżej możemy zobaczyć wideo z tego dnia.
Wpis przygotowany w oparciu o informacje znalezione w internecie. Źródła zostały podane w tekście.
Specjalne podziękowania dla o. Waldemara Pastusiaka - Kustosza w Jasnogórskim Sanktuarium za pomoc w identyfikacji na zdjęciu o. Remigiusza Toborowicza