W sobotę 2 września 2023 roku odbyły się Dożynki Gminy Babiak w Brdowie. Uroczystość odbyła się przy Zespole Szkół w Brdowie wraz z ceremonią otwarcia nowych boisk sportowych oraz piknikiem rodzinnym ,,Przyszłość w Rodzinie”.
Dożynki to polskie święto plonów, które odbywa się w okresie jesiennym, po zakończeniu żniw. Jest to święto ludowe o wielowiekowej tradycji, które ma na celu podziękowanie Bogu za dary ziemi oraz za trud rolników. Dożynki są ważną częścią polskiej kultury i tradycji. Jest to święto, które łączy ludzi z różnych środowisk i promuje polskie dziedzictwo kulturowe.
Pierwsza część Dożynek rozpoczęła się przywitaniem przybyłych gości po czym odprawiona została dziękczynna msza święta za zebrane plony. Po zakończonej eucharystii głos zabrali Gospodarze Dożynek oraz zaproszeni Goście. Komisja złożona z przedstawicieli Gminy obradowała w tym czasie w celu wybrania zwycięskiego wieńca dożynkowego.


































































W drugiej części Gospodarze ZS w Brdowie, Władze Gminy oraz zaproszeni Gości dokonali uroczystego otwarcia boisk sportowych wraz z Uczniami oraz Rodzicami. W tym miejscu Organizatorzy nawiązali do haseł na temat stanu boiska przed remontem głosząc, iż od momentu otwarcia możemy korzystać z nowych boisk do woli.


Po otwarciu rozegrany został mecz, który stanowił główny punkt programu tegorocznych dożynek. Po jednej stronie boiska stanęli przedstawiciele Brdowa w składzie Nauczycieli, Rodziców oraz osób związanych ze Szkołą oraz Brdowem. Rywalami byli Samorządowcy z Wójtem Wojciechem Chojnowskim na bramce. Sędzią głównym była p. Aneta Niestrawska – 1.wicewojewoda wielkopolski. W rolę sędziów bocznych wcielili się Panowie posłowie Leszek Galemba i Witold Czarnecki. Po zaciętym meczu Samorządowcy wygrali wynikiem 3:2.




































Po tym spotkaniu około godziny 18 rozegrane zostały także mecze piłki nożnej i siatkowej absolwentów i uczniów Szkoły o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Brdowie i Puchar Prezesa MKS Brdów. W czasie pikniku można było zrobić sobie bransoletkę, pomalować torbę ekologiczną, łódeczki, twarz i paznokcie, uczesać włosy, uczestniczyć w pokazach chemicznych. Można było również podziwiać i nabyć wyroby z wikliny, biżuterię, wyroby z miodu i wosku pszczelego. W trakcie imprezy można było również zjeść coś na ciepło i zimno a także wybawić się na dmuchanych atrakcjach.



















